1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Birdane:
Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Birdane:

Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Birdane:

Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Birdane, kuş gribi ve çeşitli hastalıklar nedeniyle toplu imhalarla kanatlı hayvan ırkının...

A+A-

Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Birdane, kuş gribi ve çeşitli hastalıklar nedeniyle toplu imhalarla kanatlı hayvan ırkının yok edildiğini öne sürerek, "Tüm ülke civciv üreten 5-6 firmanın inisiyatifindedir, bakanlık gerekirse ülkesel plan ile civciv üretimini sekteye uğratmayacak planlar kurmalıdır" dedi.

Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası olağan genel kurulu bugün başladı. Yarın yapılacak seçim ile tamamlanacak olan genel kurulun açılış konuşmasını yapan Başkan Birdane, Türkiye tarımı ve hayvancılığına dair açıklamalarda bulunarak, özellikle hayvancılık konusunda yaşanan sıkıntılardan bahsetti. Stratejik planların tarımdan çalınan tarım dışı istihdamın üzerine kurgulanması gerektiğini ifade eden Başkan Birdane, tarım dışı istihdamın arttırılmasının ülkesel gelişmişlik düzeyi göstergesi olduğunu kaydetti. Mera sıkıntısına da değinen Başkan Birdane, "Daha az kazandırıyor gerekçesi ile koyunların yerini sığırlar almıştır. Mera ve otlaklar bu dengesizliğin en büyük nedenidir. Mera ve otlakların ise en önemli sorunu ıslah değil, su sorunudur. Su olmayan merada ıslahtan bahsedilemez" dedi.

"Her mezbahana bakanlık ve veteriner hekim kontrolünde hizmet vermesi sağlanmalıdır"

Konuşmasında kanatlı hayvan konusunda Türkiye'de büyük firmaların sektörde oluşturduğu tekelleşmeye de dikkat çeken Başkan Birdane şunları söyledi:

"Tüm ülke civciv üreten 5-6 firmanın inisiyatifindedir. Bakanlık gerekirse ülkesel plan ile civciv üretimini sekteye uğratmayacak planlar kurmalıdır. Büyük firmaların market zincirlerinin "Bizdeki et süt yumurta güvenlidir. Veteriner hekim kontrolündedir" gibi tüketicide "başkasında yok burada var" algısı oluşturulmasına izin verilmemelidir. Mutlaka her mezbahanın bakanlık ve veteriner hekim kontrolünde hizmet vermesi sağlanmalıdır."

Konuşmaların ardından genel kurul diğer katılımcıların söz alması ile devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.