Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Affet

A+A-

Bu hikayede iki arkadaşın çölde yürüdüğü anlatılır.

Yolculuğun bir noktasında bir tartışma olur ve biri diğerine tokat atar.

Tokadı yiyenin canı acır ama bir şey söylemeden kuma şöyle yazar:

"bugün en iyi arkadaşım beni tokatladı"

Bir vahaya gelene kadar yürümeye devam ederler ve suya girmeye karar verirler. Tokadı yiyen bataklığa saplanır ve boğulmak üzereyken arkadaşı kurtarır. Yarı boğulmadan kurtulduktan hemen sonra bir taşa şöyle yazar:

"BUGÜN  EN  İYİ  ARKADAŞIM  HAYATIMI  KURTARDI"

Tokadı atan ve hayat kurtaran sorar:

"Canını acıttığımda kuma yazdın, neden şimdi taşa?”

Diğeri cevaplar: "Birisi canımızı yaktığında kuma yazmalıyız ki, bağışlama rüzgarı silebilsin; ama biri bizim için iyi bir şey yaparsa taşa kazımalıyız hiç bir rüzgar silemesin."

İnsanoğluna bir kere  verilen çok özel bir zaman dilimidir hayat… içerisinde, hüzün de var, doğruluk da var, nefret de  var  af  da var, sevgi de var, aşk da var.

Affetmek yüklerinden kurtulmak demektir. Affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.

Düşünün bir kere 60 yaşındasınız.. Ve çocukken size yapılan haksızlıkları sürekli hatırlıyor  ve hayıflanıyorsunuz. Ya da kayınvalidenizin size yaptıklarının intikamını almanın hırsıyla yaşıyorsunuz v.s. saymaya kalksak yazmakla bitiremeyeceğimiz  öfkelerimiz, kırgınlıklarımız var.

Bu durum nadide organlarımız ve ruhumuz için ne kadar faydalı veya zararlı düşünmek lazım. Uzmanların bildirdiğine göre  öncelikle olumsuz düşünce ve duygular fizyolojimizi yani sağlığımızı etkiler. Mide: hazımsızlık, bağırsak sendromları. Kalp: Yüksek tansiyon ve ritm bozuklukları. Baş ağrısı: Tansiyon ve migrenden dolayı. Uykusuzluk, buna bağlı halsizlik, dikkatte bozulma ve diğerlerini fark edebilirsiniz… Yani öfkenizi ve kininizi çözemiyorsanız yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak kalp krizi geçirme olasılığınızı artırıyorsunuz. Tabi ki bu sadece dünyaya bakan boyutu…

Hastahaneler yaşları kemale ermiş insanlarla dolup taşıyor. Biriyle sohbet edeyim diyorsunuz  bin  ahh!! İşitiyorsunuz. İlaçlar poşet poşet… Hergün doktor tavsiyesine  göre hangi yemeğin kendisine dokunup dokunmadığını bilincine yerleştiren büyüklerimize bir de AFF reçetesi hazırlamak lazım. Çünkü hayat sanıldığı kadar uzun değil. Bugün verilen fırsat, bir saat sonra verilmeyebilir.

AFF  REÇETESİ

Anneni affet  günde1000 kere

Babanı  affet  günde 1000 kere

Kayınvalideni affet   günde 1000 kere

Kayınpederini affet   günde  1000 kere

Gelinini affet  günde 1000 kere

Damadını affet  günde 1000 kere

Evladını affet günde 1000 kere

KENDİNİ AFFET  Kİ ( milyon kere)…affa mazhar olasın!!!

"Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap. Aleyhine de olsa hakkı söyle."

Kütüb-i Sitte,

“Merhamet edin, merhamet olunasınız. Af edin, af olunasınız. Yazık, laf ebesi olanlara. Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere.”

G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis,

Bu yazı toplam 4700 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.