1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Afad koordinasyonu
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Afad koordinasyonu

A+A-

Ülkemizin etrafında gelişen olaylar hepimizin canını sıkıyor. Yaşanan süreç haçlının, hilale karşı kininin ne kadar azgınlaştığını gösteriyor. Sanki 1. Dünya Savaşı öncesi Osmanlı İmparatorluğu’nu yıkmak isteyenlerin planları yeniden masada açıldı gibi.

1.Dünya Savaşı Avrupa’nın göbeğinde başladı. Dünya ya yayıldı.Başlamama nedeni bir Sırp gencinin Avusturya-Macaristan krallığının prensine yaptığı suikasttı. Ancak bunun bir dünü vardı. Çünkü Balkan harbinden sonra bazı ülkeler ile yapılan anlaşma gereği Rumeli (balkan ülkeleri) nin bazılarının kontrolü Avusturya-Macaristan imparatorluğunun eline geçti ama Rumeli topraklarında yaşayan devletler bunu kabul etmek istemedi.

Rus (Moskof) destekli Sırpların isyanının sebebi buydu.

Sonra ne oldu?

Bununla ilgili tarih kitapları şöyle der.

Avusturya Macaristan Prensi Franz Ferdinand eşiyle beraber Sırbistan’a ziyarette bulundu ve bu ziyarette defalarca suikaste uğradı. Franz Ferdinand eşiyle bir gün ziyarete gittiği zaman 4 kişi tarafından suikaste uğradı. Bu suikasti bomba atarak yapmak istediler ama bunu başaramadılar ve hemen kaçmaya başladılar Franz Ferdinand bundan yara alamayarak kurtuldu. Bu suikasti gerçekleştirenler Sırp gençleriydi. Mlada Bosna yani Genç Bosna örgütü üyeleriydi.

Suikastten sonra Gavrilo Princip adlı Sırp genci, aracıyla lokantanın önünde duran Arsiduk Franz Ferdinand ve eşini gördü. Hemen silahına dayandı ve Arsiduk Franz Ferdinand’a ateş etti. Franz Ferdinand’in boğazına saplanan kurşun ense tarafından çıkıp Arsiduk’un eşine saplandı ve ikisi de olay yerinde hayatını kaybetti.

Olayın arkasında Sırbistan’ın olduğunu düşünen Avusturya-Macaristan devleti olay ile ilgili yapılan soruşturmada silahları bu gençlere Sırbistan tarafından verildiğini ortaya çıkardı. Olaylardan sonra  son bir anlaşmanın kabul edilmemesi üzerine  Avusturya-Macaristan imparatorluğu Almanya’dan aldığı destek ile Sırbistan’a savaş açtı. Almanya , Avusturya-Macaristan imparatorluğuna gelecek herhangi bir tehlikeden koruyacaklarına dair söz verdi Bunun üzerine Rusya’da, Almanya’nın olaya müdahalede bulunursa kendilerininde müdahale edeceklerini bildirdi. Avusturya-Macaristan  imparatorluğu savaş ilan etmesiyle iki taraf ta savaşa girdi. Nitekim İngiltere ve Fransa, Almanya’nın o zamanlar büyüyen etkisini ve dünyayı ele geçirmesinden korktukları için bu savaşa İtilaf devletleri tarafında olmakla beraber katılmıştır ve İtalya ise Avusturya-Macaristan egemenliğinden kurtarmak istediği bazı İtalya’ya ait bölge için gizlice Fransa ile anlaşma imzalayıp sonradan taraf değiştirmiştir. Osmanlı’nın savaşa dahil olması da, zamanın İttihat Terakki örgütünün Almanya’nın iki gemisinin boğazdan geçmesine izin verip ve onlarla beraber gemiler göndererek düşman tarafı olan Rusya kıyılarını bombalamasıyla dahil edilmiştir. Bunun üzerine çeşitli ülkeler Osmanlı devletine savaş açmıştır. Bu ülkeleri bilmeyen yok sanırım.

Bu bilgilerle şöyle bir tarihe uzandık.

Bugün yine aynı devletler, aynı senaryolar.

O savaştan sonra Afrika’ya uzanan sömürgeleri çoğaltma ve sürekli kılma derdi. Rusya’nın da sıcak denizde kalma mücadelesi.

Biz bunun neresindeyiz?

Her zaman olduğu gibi mağdurları ve mazlumları koruma derdindeyiz.

 

ÖNEMLİ UYARI:  Konya Valisi Muammer Erol, vatandaşın yoğun kar ve tipide zarar görmemesi için Afad Koordinasyon toplantısı yaptı. İl Emniyet, Jandarma, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ile Afad temsilcisinin katıldığı toplantıda kar ve tipi gelmeden vatandaşın tedbir alması istendi. Yaylalarda hayvan otlatan sürü sahiplerinin kalıcı yere dönmesi veya bulunduğu alanda kalıcı yer oluşturması çağrısı yapılırken, sürücülerinde lastik ve zincir tedbiri uyarısını dikkate almalarının üzücü olaylara sebebiyet vermeyeceği temennisi iletildi.

Bu yazı toplam 8869 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.