1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Adıyaman Üniversitesinde Türkçe Öğretim Sergisi açıldı
Adıyaman Üniversitesinde Türkçe Öğretim Sergisi açıldı

Adıyaman Üniversitesinde Türkçe Öğretim Sergisi açıldı

Adıyaman Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Eğitim Fakültesi fuaye alanında Türkçe Öğretim Afiş...

A+A-

Adıyaman Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Eğitim Fakültesi fuaye alanında Türkçe Öğretim Afiş Sergisi açıldı.

40 afişin yer aldığı sergi Türkçe konuşma düzeyinin görsellerinden oluştu. Sergideki afişlerin oluşum süresi 1 yıl sürerken afişler Türk kültür birikimiyle değil de Arapların kültürel birikim ve ihtiyaçlarına göre hazırlandı.

Sergide kısa bir açıklama yapan Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Akkaya 2011 Ortadoğu krizinden sonra Türkiye'ye bir Suriyeli akımı olduğu ve kendilerinin de göç eden Suriyelilere Türkçe öğretme zorunluluğu hissettiklerini belirterek normal ders kitaplarında görsel okuryazarlığın eksikliğini gördüklerini ifade etti.

Doç. Dr. Akkaya, "Özellikle 2011 Ortadoğu krizinden sonra, Türkiye'ye inanılmaz derecede Suriyeli göçü meydana geldi. Bizler göç eden Suriyelilere Türkçe öğretme zorunluluğunu kendimizde gördük ve Türkçe öğretmeye başladık. Özellikle normal ders kitaplarından Türkçe öğrettiğimiz zaman 21. Yüzyılın okuryazarlığı olarak değerlendirilen görsel okul yazarlığın kitaplarda eksikliğini gördük. Bu noktada göçten dolayı Türkiye'ye gelmiş olan insanların sadece Türkiye'de Türklerin yaşamış oldukları birikimlerle değil de özellikle kendilerinin kültürel birikimleriyle, ihtiyaçlarının da analiz edilerek 1 yıl boyunca süren bir çalışmanın ürünü olarak bu afiş sergimizi açtık" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.