1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 4 boyutlu görüntüleme anne adaylarının kaygısını azaltıyor
4 boyutlu görüntüleme anne adaylarının kaygısını azaltıyor

4 boyutlu görüntüleme anne adaylarının kaygısını azaltıyor

Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Gökalp Öner, 4 boyutlu ultrasonların, anne karnındaki bebeğin sağlığı...

A+A-

Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Gökalp Öner, 4 boyutlu ultrasonların, anne karnındaki bebeğin sağlığı konusunda da önemli veriler sağladığını ve hastalıklara erken müdahale imkanı sağladığını söyledi.

Ultrasonun bebeğe ve anneye zararlı bir etkisi yok

Uzman hekimler tarafından anne adaylarına uygulanan ultrason takibinin gebelikte önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Gökalp Öner, "2 boyutlu olan klasik görüntülemenin yerine artık 4 boyutlu olan ultrasonlar kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde anne adaylarının gebelik sürecine bakış açısı değişmiştir. Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde yapılan görüntüleme ile gebeliğin 20. haftasından itibaren, bebeğin yüz şekli ve hareketleri görülür. Gebelik ilerledikçe bebeğin bu özellikleri daha da belirginleşir. Ayrıntılı görüntüleme sayesinde annenin, bebeğe olan bağlılığı ve annelik duygusu artar. Öte yandan, farklı frekanstaki ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapan ultrasonun, bebeğe ve anneye zararlı etkisinin olmadığı da belirlenmiştir." dedi.

Hastalıklar anne karnında teşhis edilebiliyor

Dört boyutlu ultrasonların, bebeğin yüzünde, vücudunda, ellerinde ve ayaklarında fiziksel engel olup olmadığının belirlenmesinde etkili olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gökalp Öner, "Sık karşılaşılan bir durum olan bebeğin boynuna kordon dolanması durumu da bu yöntemle tespit edilebilmektedir. Doğumdan sonra düzeltilebilen ve halk arasında tavşan dudağı olarak bilinen "yarık dudak" 4 boyutlu görüntülemeyle daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu durumlarda erken müdahale şansı da artmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı için yapılan ayrıntılı ultrasonun bir parçası haline gelmiştir.

Gebeliğin 20. haftasında yapılan ayrıntılı ultrason sayesinde, 125 gebelikte bir görülen ve doğum sonrası erken müdahaleyle bebeğin yaşama olasılığını artıran kalp anomalileri rahatlıkla teşhis edilebilmektedir." diye konuştu.

Bebeğin yüz hatları bile ayrıntılı olarak görülebiliyor

Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde anne ve baba adaylarının sorularına hekimler in daha net yanıtlar verdiğini de dile getiren Doç. Dr. Gökalp Öner, sözlerini şöyle tamamladı:

"Anne ve baba adaylarının "Bebeğim sağlıklı mı? Beyin, akciğer ve karın yapısı normal mi? Eli ayağı düzgün mü?" soruları yanıtlanmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde bebeğin gerçeğe yakın görüntülenmesi ve bebeğin kime benzediği konusu da netlik kazanmaktadır. Görüntüleme sırasında çekilen dört boyutlu ultrason resimleri, anne ve baba adayını mutlu etmektedir. Ultrason fotoğrafları ve videoları gebeliğin anne üzerinde oluşturduğu kaygıyı azaltmakta ve bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirmektedir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.