1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 29 Eylül Dünya Kalp Günü
29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan; 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle...

A+A-

Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan; 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerindendir" dedi.

Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan yaptığı açıklamada: "Türkiye'de her 10 ölümden 4'ünün kalp krizi nedeniyle oluştuğuna dikkat çeken yetkililer "Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ileri ki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır" dedi.

Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya dek geçen sürenin en önemli faktörlerden birisi olduğunu kaydeden Turan "Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır. Halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla iki temel hedefimiz bulunmaktadır. Bunlardan birincisi toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanmasıdır. Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir. Diğer hedef ise acil durumlarda 112'yi arayarak hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişiminin sağlanmasıdır" dedi.

Halkın kalp krizine hızla müdahale edebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu anlaması gerektiğini dile getiren Dr. Mesut Turan "Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak "112 Acil Servisi zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır. Hastaneye ulaşan hastaların rahatsızlıklarının kalp krizi olması durumunda ambulansın ilgili hastayı doğrudan anjiyo yapılan merkezlere ulaştırılmalarını sağlanması hedeflenmektedir. Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranını ve kalp yetersizliğini azaltmak, yaşam kalitesini artırmak amacıyla, hastanın uygun tedavi erişimini artırmak ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasını teşvik etmek için desteklerinizi ve çalışmalarımızda başarıda yanımızda yer almanızı bekliyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.