1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 10 Kasım mesajları
10 Kasım mesajları

10 Kasım mesajları

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, AK Parti Eskişehir İl Başkanı M....

A+A-

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, AK Parti Eskişehir İl Başkanı M. Dündar Ünlü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü münasebetiyle birer mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, "Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 78. yılında, Ulusça, saygı, sevgi, minnet ve rahmetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Atatürk, üstün nitelikleri, barışçılığı, devrimci ve demokrat kişiliği, askeri ve siyasal zaferleri ve düşünceleri ile yaşadığı çağa ve Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğine damgasını vurmuştur" diyen Büyükerşen, şunları aktardı:

"Mustafa Kemal, yurdun ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlıklara rağmen, kararlılıkla Türk milletini bağımsız Türkiye ülküsü hedefi etrafında birleştirerek zafere ulaştırmıştır. Atatürk'ün en büyük zaferi yenilmiş bir imparatorluktan çağdaş bir devlet kurmasıdır. "Manevi mirasım bilim ve akıldır." diyen ve Türk milletinin yapısını çok iyi bilen Atatürk, bilimsel değerlendirmeler ışığında en uygun yönetim biçiminin "Cumhuriyet" olduğuna karar vererek, bu yönetim biçimini seçmiştir. Cumhuriyet'in açıklanması, Türk milletinin tarihindeki en büyük dönüm noktalarından biridir. "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözüyle Ulu Önder Atatürk, Türk Ulusuna olan güvenini ve inancını belirtmiştir."

Mustafa Kemal Atatürk'ü kendi sözleriyle anlatan Büyükerşen, şöyle devam etti:

"İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu ben kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!" diyerek, bizlere yaşadığımız zor dönemden çıkış için kurtarıcıya ihtiyacımız olmadığını, bunu gerçekleştirecek olanların bizler olduğunu vurgulamıştır. Atatürk'ün bilgisizliğe, dogmalara ve geri kalmışlığa karşı açtığı savaş, Ulusumuzun evrensel değerleri benimsemesi ve çağdaş yaşamı kısa sürede özümsemesiyle zafere ulaşmıştır. O'nun, ülkemizin kurtuluşu ve çağdaşlaşmasında oynadığı rol, tarihin akışına yön verecek büyüklüktedir. Atatürk Türk Ulusuna ve insanlığa da mal olmuştur. Çağdaşlaşma çabaları, tarihin en büyük aydınlanma hareketlerinden biri olmuştur. Atatürk; yurdumuzun bağımsızlığının, ulusal birliğimizin ve çağdaşlaşmanın adıdır. Devrimlerle yönünü çağdaş uygarlığa çeviren Türkiye'nin, yolundan sapmadan emin adımlarla geleceğe doğru ilerleyeceğine inancım sonsuzdur. Atatürk'ün en büyük eserim dediği lâik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün olarak sonsuza kadar koruma ve yaşatma sorumluluğumuzu unutmamamız gereklidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kalbimizde ve aklımızda ilkelerinden hiç ayrılmadan var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz."

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt'un 10 Kasım mesajı

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt ise, mesajında, ilke ve devrimleriyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gönüllerdeki eşsiz yerinin değişmeyeceğini kaydetti. O'na duyulan sevgi, saygı ve özlemin hiç eksilmeyeceğini aktaran Başkan Kurt, mesajına şöyle devam etti:

"Mustafa Kemal Atatürk; üstün nitelikleri, ileri görüşlülüğü, liderliği, siyasi ve askeri başarıları ile bu yüzyıl içerisinde bir kere dünyaya gelen, yaşadığı çağa damgasını vuran bir dünya lideridir. Her gün Atatürk'ü daha fazla özlüyoruz. 21. yüzyılda yaşananları görünce ve bunları 1920'lerde 1930'larda keşfeden bir insanı öğrenince etkilenmemek ve özlememek mümkün değil. Atatürk'le ilgili herkes elini vicdanına koyarak düşünmeli. İlke ve devrimlerini, çağdaş düşünce sistemini gönülden benimsemelidir. Mustafa Kemal Atatürk, bizlerin bugün gördüğü tüm olumsuzlukları geçmişte keşfetmiş ve altını çizmiştir. O'na karşı duyduğumuz hayranlık her geçen gün artıyor. Atatürk aramızda yok diye onun düşüncelerinden ilke ve devrimlerinden taviz vermek, onun ışığından, yolundan sapmak söz konusu bile olamaz. Biz bir kişi de kalsak bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizler için kurduğu Cumhuriyete, onun ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyetimizi daha aydınlık yarınlara ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 78'inci yıl dönümünde saygı, rahmet ve büyük bir özlemle anıyorum."

AK Parti İl Başkanı Ünlü'nün 10 Kasım mesajı

AK Parti Eskişehir İl Başkanı M. Dündar Ünlü de, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde milli mücadele ruhunu koruyarak zor zamanlarda büyük işler başardığını bildirdi. Ünlü, mesajında şunları ifade etti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emanet ettiği cennet vatanımızı çağdaş devletler seviyesinin üzerine çıkarmak için milletimizle birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Onların bizlere emanet etiği bu güzel vatanı, 15 Temmuz 2016 tarihinde teröristlere karşı savunduğumuz gibi tüm iç ve dış düşmanlara karşı savunacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz rahat uyusunlar. Birlik ve beraberlik içerisinde ilk günkü azim ve kararlılık ile ülkemizi daha ileriye götüreceğiz. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum."

Rektör Gönen'in 10 Kasım mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 78'inci yılında, Türk milleti ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ailesi olarak sevgi ve saygıyla andıklarını ifade etti. Atatürk'ün büyük bir komutan ve devlet adamı olarak dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdığını belirten Rektör Gönen, "Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal mücadelemiz sırasında, tüm dünyanın takdir ettiği askeri dehasıyla büyük bir komutan ve devlet adamı olarak dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Her zaman mili iradenin ve demokrasinin savunucusu olmuş, aynı zamanda evrensel değerleri koruyarak uluslararası anlayış, işbirliği ve dünya barışı yolunda önemli adımlar atmıştır. İnsan haklarına saygılı ve her daim birlik ve beraberliği teşvik eden Atatürk'ün şüphesiz en önemli başarılarından biri de eğitim alanında büyük bir yenilik yapmış olması ve eğitim sisteminin özünü, dinamik ve çağdaş gelişmelere uyum gösterecek bir yapıda kurmuş olmasıdır. Atatürk'ün milletimizle beraber kurduğu ve "En büyük eserim" dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni, geçmişimizden aldığımız güç ve ilhamla daha ileriye taşımak, daha güçlü, daha refah bir ülke haline getirmek bizim için önemli bir görevdir. Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun şahsında silah arkadaşlarını ve 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm adsız kahramanlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.